Concursul general „Programare cu răbdare”

Concursul general de programare „Programare cu răbdare” s-a desfășurat în 7 ianuarie 2019. A fost primul concurs organizat de cercul nostru.

Ne dorim să realizăm un hackaton, un concurs de programare pe echipe, pe o temă dată, care să dureze jumătate de zi (12 ore) sau chiar mai mult.

Acest lucru se va desfășura în luna februarie, dar pentru a ne pregăti mai bine pentru acel concurs, vom organiza pe 7 ianuarie un concurs mai mic, pentru a căpăta experiență. Mai multe despre concursul de pe 7 ianuarie vom discuta pe 5 ianuarie, la finalul lecțiilor.

Pentru participarea la acest concursul din 7 ianuarie 2019, care va dura 5 ore trebuie să formați echipe de 4 persoane, alese după cum vreți voi, din orice grupă, dar recomandarea este să fie cel puțin un elev din grupa C sau D și unul din grupa B și să nu fie echipe formate doar din fete sau doar din băieți. Dar aceasta este doar o recomandare.

Concursul se va desfășura astfel:

  • concursul este pe echipe, echipele putând avea la dispoziția 1-4 calculatoare proprii și conexiune la Internet proprie;
  • numărul maxim de echipe admise la concurs este de 15 (maxim 60 elevi);
  • un elev poate face parte doar dintr-o singură echipă;
  • înscrierea echipelor participante va începe în ziua de 1 ianuarie 2019, la ora 22.00 și se va termina pe 5 ianuarie la ora 22.00 sau când se atinge numărul maxim de echipe înscrise;
  • formularul de înscriere la concurs este mai jos
  • locul de desfășurare al concursului va fi în 3 săli de la parterul Colegiului Național „Gheorghe Vrănceanu” (câte 4 echipe în fiecare sală);
  • participanții vor fi în săli începând cu ora 9, pentru a-și pregăti calculatoarele și alte elemente necesare (aranjarea scaunelor, realizarea conexiunii la Internet, pregătirea foilor de hârtie, a pixurilor etc.);
  • la ora 10.00 concurenții primesc subiectele (tema concursului) și încep să lucreze în echipe;
  • la ora 14.00 concurenții se opresc din lucru;
  • ultima oră (de la 14.00 la 15.00) este folosită pentru a prezenta aplicația/programul dezvoltat (6 minute pentru fiecare echipă);
  • la ora 15.00 se anunță câștigătorii.

Elevii vor lucra doar în CodeBlocks, folosind limbajul C/C++. Se pot folosi și alte biblioteci (STL, WinBGIm etc.).

Criteriile de jurizare

Principalul criteriu este realizarea aplicației, care trebuie să fie funcțională, să respecte cerințele tehnice, să funcționeze pe cazurile date de juriu.

Alt criteriu important este felul în care prezentată funcționarea și utilizarea aplicației.

De asemenea, se va ține cont de interfața aplicației, de elementele de noutate (originalitate), de modul în care membrii echipelor au colaborat între ei, precum și de felul în care se va scrie codul aplicației.

Echipa cu unul sau mai mulți membri lipsă este automat descalificată, iar dacă un elev va comunica în timpul concursului cu cineva din exteriorul echipei, echipa sa va fi descalificată.

Premiile

Acestea vor fi acordate de Asociația Betania din Bacău, prin amabilitatea domnului André Muit (președinte) și de Asociația EduSoft din Bacău, prin amabilitatea doamnei Otilia Pavăl (membru fondator).

  • 1 premiu I – 600 lei
  • 1 premiu II – 400 lei
  • 1 premiu III – 300 lei
  • 3 mențiuni – 100 lei

Toți concurenții vor primi diplome de participare.

Juriul

Juriul este format din

  • André Muit, președinte al Asociației Betania din Bacău
  • Alexandra Ciuche, matematician, muzeograf la Observatorul Astronomic “Victor Anestin” din Bacău;
  • Simona-Elena Vârlan, asistent universitar dr. la Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași;
  • Iulian-Marius Furdu, lector universitar dr. la Facultatea de Științe, specializarea Informatică, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău;
  • Iulian Mititelu, Asociația „Alumni Ferdinand”, Bacău
  • Victor Pantă, Liceul Tehnologic „Grigore Antipa”, Bacău
  • Bogdan Pătruț, lector universitar dr. la Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Succes!

Atenție: doar cei înscriși la cercul „Programare cu răbdare” pot participa la acest concurs!

Echipe înscrise în concurs:

Echipa 1: “</M>E</D>S.NET”

  • Paul-Ștefan Colța – Colegiul Național “Roman-Vodă”, Roman
  • Daniel Sociu – Colegiul Național “Roman-Voda”, Roman
  • Alexandra-Elena Pribagu – Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Bacău
  • Alexandra-Mara Smău – Colegiul Național “Vasile Alecsandri” Bacău

Echipa 2: “The legends 47”

  • Andrei Păduraru – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Eduard Cristea – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Victor Moisă – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Luca Pintilie – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 3: “No Idea”

  • Tudor Măgirescu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Robert Aradei – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Robert Rotaru – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Ionuț Stăncilă – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 4: “HaxUp”

  • Ștefan Butacu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Alice Hîncu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Patric Balint – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Bianca Munteanu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 5: “RAMS”

  • Marian Popovici – Colegiul Tehnic “Dimitrie Ghika” , Comanesti
  • Anca Elisa Szilagyi – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Sofian-Teodor Stângaciu – Colegiul Tehnic “Dimitrie Ghika”, Comănești
  • Radu Baston – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 6: “Crashing tech”

  • Maria Pătrar – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Mihail-Dimosthenis Crețu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Măriuca Pricop – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Andreea-Nicoleta Chefane – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 7: “Inovax”

  • Mihai Nejneriu – Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Bacău
  • Diana-Elena Stancu – Colegiul Național “Dimitrie Cantemir”, Onești
  • Emilia Dragomirescu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Raluca Stan – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău

Echipa 8:  “Anonymous”

  • Marius Enache-Stratulat – Colegiul Național “Ferdinand I”, Bacău
  • Tudor Ciobanu – Colegiul Național “Ferdinand I”, Bacău
  • Mihnea Dăncuță – Colegiul Național “Ferdinand I”, Bacău
  • Smaranda Andronic – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
Echipa 9: “Alpha”
  • Bogdan-Andrei Vicu – Colegiul Național de Informatică, Piatra Neamț
  • Ștefănel Alexandru Banu – Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”, Bacău
  • Mihai Alexandru Tanasă – Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”, Bacău
  • Alessandro Fodor – Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”, Bacău
Echipa 10: “SUBSCRIBE TO PEWDIEPIE”
  • Sebastian Olaru – Colegiul Național “Costache Negri” , Târgu Ocna
  • Ștefan Zotica – Colegiul Național “Dimitrie Cantemir”, Onești
  • Alex Birtea – Colegiul Național “Costache Negri”, Târgu Ocna
  • Leonard Mîrț – Liceul Teoretic “Vasile Alecsandri”, Săbăoani
Echipa 11: “B.U.H.U.”
  • Cosmin-Valerian Hurmuzachi – Colegiul Economic “Ion Ghica”, Bacău
  • Silviu Bereș – Colegiul Economic “Ion Ghica”, Bacău
  • Vasile Cristian Uricaru – Colegiul Economic “Ion Ghica”, Bacau
  • Andrei Burlacu – Colegiul Economic “Ion Ghica”, Bacău
Echipa 11: “/www .infokids. ro\”
  • Albert Maftei – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Teodora Toma – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Adina Fiștoc – Colegiul Economic “Ion Ghica”, Bacău
  • Bristena Carp – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
Echipa 13: “inSecure”
  • Ana-Maria Comorașu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Alexandru Dumitru– Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Ștefan Smeu– Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Răzvan Secure – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
Echipa 14: “4SQUAD”
  • Dimitrie-Toma Furdui – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Ștefan-Octavian Custură – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Nicoleta-Eliana Băișanu – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
  • Vladimir Berbece – Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău
Formular de înscriere