Arhive lunare: iunie 2019

Rezultate concurs The Code of Beauty – The Beauty of Code

Premiul I: Munteanu Bianca-Ștefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)

Premiul II: Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Mihaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Premiul III: Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși), Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea) (cu ajutorul Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea))

Premiul III: Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Hălean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Mențiuni:

  1. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău, județul Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacău)
  2. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  3. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
  4. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  5. Paraschiv Andreea (Colegiul National „Mircea cel Bătrân, Rm. Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătran”, Rm. Vâlcea)
  6. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  7. Rac Ioana (Colegiul Național „I.L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  8. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Bereșteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  9. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Senteș Aida *(Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  10. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  11. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  12. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) (echipa s-a calificat dupa proba de baraj)

Echipa Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Vrancea Arsene Diana (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) a intrat in proba de baraj, dar nu s-a calificat la proba finala.

The Code of Beauty – The Beauty of Code – Rezultate etapa online

Bună seara,

Mulțumim tuturor fetelor care s-au înscris în acest concurs, inclusiv celor care nu au reușit, din diverse motive, să trimită rezolvările la problema. Poate li s-a părut prea grea, poate nu au avut timp, poate nu au reușit să o rezolve, poate nu se așteptau la asemenea problemă. Aceste lucruri nu mai contează acum, dar fiecare din ele este așteptată la viitoarele activități de la cercul de informatică „Programare cu răbdare”.

Fetelor care au trimis rezolvări le mulțumim foarte mult. Pe asemenea vreme călduroasă, când majoritatea elevilor se gândesc la vacanță, iar elevii din clasa a XII-a la bacalaureat și concursul de admitere la facultate, ele și-au rupt din timpul lor, pentru a încerca să rezolve această problemă.

Cum scorul a fost strâns, am decis ca în etapa finală, care se va desfășura la Bacău, pe 25 iunie 2019, să participe 16 echipe. (Deoarece ambele echipe din Adjud sunt la egalitate, ele vor da o proba suplimentara, de baraj, pe care o vor primi prin e-mail, pentru a o rezolva pana cel tarziu 17.06.2019, ora 10.00.)

Acestea sunt cele care sunt colorate cu albastru (și bold) în lista de mai jos, care cuprinde și punctajele obținute. La punctaje egale, ordinea este alfabetica. Detalii despre organizarea etapei finale de la Bacau vor fi postate in curand si veti primi si e-mail. Fetele din Bucuresti sunt rugate sa ia legatura cu doamna profesoara Gabriela Boca, de la CN Tudor Vianu, pentru venirea la Bacau.

  1. (195) Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău, județul Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacău)
  2. (190) Munteanu Bianca-Ștefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. (190) Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  4. (185) Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
  5. (180) Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  6. (180) Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Hălean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  7. (180) Paraschiv Andreea (Colegiul National „Mircea cel Bătrân, Rm. Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătran”, Rm. Vâlcea)
  8. (180) Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Mihaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  9. (180) Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  10. (180) Rac Ioana (Colegiul Național „I.L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  11. (175) Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Bereșteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  12. (175) Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Senteș Aida *(Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  13. (175) Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea)
  14. (175) Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  15. (170) Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  16. (165) Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) (echipa s-a calificat dupa proba de baraj)
  17. (165) Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Vrancea Arsene Diana (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) (echipa a intra in proba de baraj, dar nu mai poate participa la proba finala)
  18. (130) Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși) (Roxana va participa in proba finala, inlocuind o eleva din Ramnicu Valcea).
  19. (95) Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Bucuresti) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântu Sava”, București)
  20. (75) Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  21. (45) Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  22. (40) Tudor Ștefania-Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina-Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” Ploiești)
  23. (30) Bădescu Alexandra (L. T. A. S. „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (L. T. A. S „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  24. (30) Filimon Ioana Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gavrilescu Anamaria Angela (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  25. (30) Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  26. (30) Șerban Alexandra (Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  27. (20) Păun Mirela (Colegiul Național ,,Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  28. (15) Mitroi Elena-Andreea (C.N.I „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Rotaru Mira (C.N.I. „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea)

The Beauty of Code – Echipe care au trimis rezolvări

Următoarele echipe au trimis rezolvări pentru prima etapă a concursului de informatică pentru fete “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

  1. Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântul Sava”, București)
  2. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Beresteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Arsene Diana (Colegiul Național “Emil Botta”, Adjud)
  4. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  5. Bădescu Alexandra (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  6. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  7. Munteanu Bianca-Stefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  8. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  9. Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși)
  10. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești)
  11. Păun Mirela (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  12. Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  13. Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Miahaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  14. Mitroi Elena-Andreea (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Rotaru Mira (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  15. Tudor Ștefania – Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina – Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești)
  16. Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București), Halean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  17. Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  18. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău)
  19. Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  20. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacau)
  21. Șerban Alexandra (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  22. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”) și Senteș Aida (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  23. Rac Ioana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  24. Paraschiv Andreea (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  25. Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  26. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  27. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Rezultatele se vor afișa mâine, 15.06.2019, la ora 23.00.

Să vedem care sunt echipele care se vor califica pentru etapa a doua, în care vor lucra în Scratch.

Echipe înscrise în concursul “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

NU UITA! Te mai poți înscrie doar până pe 10 iunie 2019, ora 23.00, aici: https://programarecurabdare.ro/concursul-pentru-fete/

Echipe înscrise până acum în concursul de informatică pentru fete “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

  1. Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântul Sava”, București)
  2. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Beresteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. Bourceanu Maria (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galati) și Niculcea Elena (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  4. Stoica Oana-Larisa (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Carp Cristina-Emanuela (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  5. Filimon Ioana Andreea (Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gavrilescu Anamaria Angela (Colegiul National “Vasile Alecsandri” Galati)
  6. Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Arsene Diana (Colegiul Național “Emil Botta”, Adjud)
  7. Doltu Teodora Eliza (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onesti) și Pîrjol Mara Olivia (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onesti)
  8. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  9. Bădescu Alexandra (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  10. Adetu Amalia Ioana (Colegiul Național „Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila) și Munteanu Irina Mihaela (Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” Brăila)
  11. Buzatu Ana Alexandra (Colegiul Național ”Grigore Moisil”, Onești) și Michea Adriana Georgiana (Colegiul Național ”Grigore Moisil”, Onești)
  12. Botezatu Bianca Ioana (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onești) și Rusu Tatiana (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onești)
  13. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  14. Neagu Diana (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Petrea Ana-Maria (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  15. Munteanu Bianca-Stefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  16. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  17. Barbu Maria Teodora (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Alexandru Andrada Theodora (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  18. Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși)
  19. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești)
  20. Păun Mirela (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  21. Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  22. Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Miahaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  23. Mitroi Elena-Andreea (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Rotaru Mira (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  24. Tudor Ștefania – Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina – Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești)
  25. Romanescu Adia (Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil”, Iași) și Mihaela Hudisteanu (Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași)
  26. Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București), Halean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  27. Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  28. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău)
  29. Ionescu Petra Alexandra (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Dumitru Anastasia (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  30. Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  31. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacau)
  32. Șerban Alexandra (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  33. Postolache Anaid Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Costache Alexandra (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, București)
  34. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”) și Senteș Aida (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  35. Rac Ioana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  36. Paraschiv Andreea (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  37. Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Naâional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  38. Bușe Ioana Florena (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Untaru Letiția Cristiana (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  39. Erdei Sonia (Colegiul Național „Ioan Slavici”, Satu-Mare) și Iancu Dariana (Colegiul Național „Ioan Slavici”, Satu-Mare)
  40. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  41. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  42. Cancel Nicole (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Dragomirescu Emilia (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)

Vrei să înveți mai mult? De pildă, programare în Java sau Inteligență artificială? Vino la Școala de Vară „Programare cu răbdare”. Click mai jos!

Școala de vară

Vrei să participi la activitățile gratuite din timpul anului școlar? Vezi videoclipurile de pe Youtube și mergi în secțiunea ÎNSCRIERE de pe acest site.

https://www.youtube.com/channel/UCFdyDe8BBM8KuVUmpedJQ1Q/videos

Școala de vară Java și IA

În perioada 21 iunie – 7 iulie 2019, Asociația EduSoft organizează o școală de vară cu acces deschis tuturor, cu următoarele cursuri:

  1. Java de la 0 la expert (10 zile x 4h / zi) – 15 locuri
  2. Inteligență artificială aplicată (10 zile x 3h / zi) – 15 locuri

Cursanții vor beneficia de instruire de calitate, cu experți în programare și în tehnici de inteligență artificială, instruire individualizată, examen de finalizare a studiilor și diplomă.

Orar

A. curs de Java (40 ore)

  • Vineri, 21 iunie 2019, 15.00-20.00 (5h) (predare)
  • Sâmbătă, 22 iunie 2019, 10.00-13.00 și 14.00-17.00 (6 h) (predare)
  • Duminică, 23 iunie 2019, 9.00-14.00 (5h) (predare)
  • Marți, 25 iunie 2019, 9.00-12.00 (3h) (exersare)
  • Miercuri, 26 iunie 2019, 9.00-12.00 (3h) (exersare)
  • Vineri, 28 iunie 2019, 15.00-20.00 (5h) (predare)
  • Sâmbătă, 29 iunie 2019, 10.00-13.00 și 14.00-17.00 (6 h) (predare)
  • Duminică, 30 iunie 2019, 9.00-14.00 (5h) (predare)
  • Marți. 2 iulie 2019, 14-16 (2h) (examinare)

B. curs de Inteligență Artificială Aplicată (30 ore)

  • Luni, 24 iunie 2019, 9-14 (5h) (predare)
  • Marți, 25 iunie 2019, 14-18 (4h) (predare)
  • Miercuri, 26 iunie 2019, 14-18 (4h) (predare)
  • Joi, 27 iunie 2019, 9-14 (5h) (predare)
  • Vineri, 29 iunie, 9-14 (4 h) (exersare)
  • Luni, 1 iulie 2019, 9-15 (6h) (predare)
  • Marți, 2 iulie 2019, 9-11 (2h) (examinare)

Locul desfășurării cursurilor: str. Mihai Eminescu, nr. 1, bloc A1, Bacău

Prețuri:

Tip cursant Nr. de locuri disponibile Java de la zero la expert Inteligență artificială
Elev participant activ cerc „Programare cu răbdare” 8 500 lei 500 lei
Elevi, studenți (neparticipanți activi la „Programare cu răbdare”) 5 750 lei 750 lei
Salariați / persoane fizice autorizate etc. 2 1200 lei 1200 lei

Numărul de locuri se ocupă în ordinea sosirii cererilor de înscriere și efectuării plății.

Persoanele cărora li se adresează cursurile / cerințe preliminare

Persoane care au cunoștințe generale elementare de programare, dar nu cunosc limbajul Java sau tehnici ale inteligenței artificiale.

Persoanele care doresc să se înscrie la acest curs trebuie să aibă cunoștințe de bază despre variabile, tipuri de date, operatori, structuri de control al execuției programului, funcții și să știe să utilizeze corect aceste elemente. Nivelul de cunoștințe trebuie să vă permită să scrieți programe de nivel simplu într-un limbaj oarecare.

Cursurile sunt predate în limba română de instructori cu experiență didactică.

Examenele de absolvire ale cursurilor constau în

  • test grilă
  • realizarea unui program / a unei aplicații

Înscrierea online nu include plata online a cursului și nu obligă în niciun fel pe cel care o efectuează.

Înscrierea efectiva și rezervarea locului se face în momentul semnării contractului și achitării cursului.

Pentru cursul de Java, coordonat de lect. dr. Cristian Frăsinaru (Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași) se va urmări cursul de Advanced Programming, de la adresa https://profs.info.uaic.ro/~acf/java/

Pentru cursul de Inteligență artificială aplicată se vor folosi mai multe materiale, printre care și cele din cursul dlui prof. dr. Dan Cristea (Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași): https://profs.info.uaic.ro/~dcristea/teaching.html

Componența echipelor de profesori va fi cunoscută la data începerii cursului.

Înscriere: