Orar

Cercul se desfășoară în zilele de sâmbătă/duminică (de obicei), începând cu ora 10.00 (sau 9.00), în mai multe săli din Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, pe o perioadă nedeterminată. De obicei, întâlnirile au loc în clasele de la parterul clădirii principale a liceului și în sălile de laborator (clădirea laboratoarelor de informatică). Elevii vin cu laptopurile proprii, pentru a lucra, respectiv cu telefoanele proprii, pentru a avea conexiune la Internet.

Dacă nu știi în ce grupă ești sau te potrivești mai bine, citește aici.

ÎNTÂLNIRI VIITOARE

20. Sâmbătă, 16 martie 2019

  • grupele A, B și C: în această zi nu se țin activități la cercul de informatică
  • grupele D, E și F (cei mici) – „Super-aventura programării cu Scratch”
    • grupele D și E de la 11
    • grupa F de la 15

21. Vineri, 22 martie 2019, ora 19, centrul BENEFICA – PETRECERE ANIVERSARĂ

(str. Mihai Eminescu, nr. 1, bloc A1 (in aceeasi cladire cu Asociatia EduSoft, la parter, in spatele Bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena”)

Invitați speciali:

1. Tamio Nakajima-Vesa (din Beiuș, fost olimpic internațional, medaliat cu aur la Teheran, Iran, în 2017, actualmente student la Oxford): https://www.youtube.com/watch?v=fF24FN07LlQ

Tamio Vesa Nakajima

2. Laura-Antonia Ionescu (Content Marketer la Accesa, Cluj-Napoca)

Laura-Antonia Ionescu 

3. Ioana Bostan (Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca). Ioana este studentă cu bursă de performanță academică la Facultatea de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității Tehnice din Cluj-Napoca. A fost bursieră pe timpul verii la la 8×8 Research and Innovation (Cluj), iar acum dezvoltă aplicații Android sub îndrumarea mentorilor de la Atelierul Digital Google și face cursuri de web development la Iquest Cluj-Napoca. Ioana vine din Abrud, a fost voluntară la AIESEC și pe 23 martie va participa la „Programare cu răbdare” alături de domnul George Retegan, care are o surpriză pentru cercul de informatică!

Ioana Bostan

4. Bianca Tazlauanu (Universitatea Politehnica București). Bianca vine din Focșani, a fost STEP Intern la Google și în prezent studiază Calculatoare și Tehnologia Informației la Facultatea de Automatică și Calculatoare, UPB

Bianca Tăzlăuanu

5. Carmen Popa (Universitatea Politehnica din București). Carmen vine din Alexandria, lucrează la Codette, studiază Computer Science Engineering la Facultatea de Automatică și Calculatoare, UPB, a fost bursieră Google.

Carmen Popa

6. Claudiu Dan Bicșabi – tester de performanță la Mambu (Iași)  – Introducere în testarea de performanță

22. Sâmbătă, 23 martie 2019, ora 10.00

Programul va continua cu invitații speciali din seara zilei de 22 martie. Elevii, indiferent de grupă, vor putea participa la următoarele prezentări/lecții:

  1. (recomandat grupelor A, B și C): Viața de olimpic la Oxford — cu Tamio Nakajima-Vesa (Beiuș, jud. Bihor, student la Oxford, UK)
  2. (recomandat grupelor A, B și C): De la pasiunea de a scrie, la un loc de muncă în IT: Dacă nu știu să creez cod, pot să îmi găsesc locul în peisajul IT? Desigur! Împreună vom vedea ce înseamnă marketingul digital, ce loc ocupă crearea de conținut în lumea IT. Vom discuta despre crearea de conținut targetat și optimizat pentru motoarele de căutare, trecând prin elemente de SEO, SEM și SMM. În cele din urmă, vom încerca împreună să aplicăm cele aflate — cu Laura-Antonia Ionescu
  3. (recomandat grupelor A și C) probleme de interviuri și concursuri– cu Ioana Bostan
  4. (recomandat grupelor B și C) elemente de criptografie — cu Carmen Popa și Bianca Tăzlăuanu

23. Marți, 26 martie 2019, ora 16

Vizită de documentare la ISCCO Bacău (toate grupele A-C).

24. Sâmbătă, 30 martie 2019, ora 10 – prezentare interactivă, ora 14:30 – concurs de programare

În această zi programul va fi următorul:

La ora 9.30 ne adunăm în Amfiteatrul „Solomon Marcus” de la Colegiul Național Ferdinand I din Bacău, unde, începând cu ora 10.00, domnul profesor universitar doctor Adrian Atanasiu (profesor consultant la Universitatea din București) va face o prezentare cu titlul „Rationament si logica in rezolvarea problemelor”. Elevii sunt rugați să vină cu hârtie, pixuri, laptopurile personale și chiar cu prelungitoare, pentru că prezentarea va fi una interactivă, în care vor fi rezolvate și unele probleme. Prezentarea va dura cam două ore și jumătate, dar va fi și o pauză de 30 de minute în cadrul ei, astfel încât se va termina la ora 13.00

Prof. univ. dr. Adrian Atanasiu

„Am avut plăcerea sa cunosc calitățile pedagogice și de cercetător ale Profesorului Adrian Atanasiu: corectitudine, rigurozitate, perseverența în cercetare; este un rezolvitor neobosit de probleme, argumente și demonstrații pentru aplicații.” (Marin Vlada)

După ora 13, elevii din grupele B și C pot pleca acasă.

Elevii din grupa A vor merge să ia masa, apoi, la ora 14.00 vor veni la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, unde, pe echipe de 2-4 persoane (din orice clasă, dar din grupa A), își vor instala laptopurile pentru concursul de programare ce va începe la ora 14.30.

Deoarece concursul a fost amânat de mai multe ori și mai mulți elevi și-au anunțat prezența la concurs, se acceptă și echipe de 2 sau de 4 persoane. Detalii despre concurs sunt aici.

25. Sâmbătă, 6 aprilie 2019, ora 10

  • toate grupele vor participa la o întâlnire cu domnii profesori:
    • prof. univ. dr. Stelian Niculescu, fost profesor la Universitatea Politehnica din București, pionier al informaticii din România, fiind din prima promoție a secției “Mașini de calcul” înființata de profesorul Gr. C. Moisil, în anul 1960,  discipol al academicianului Grigore C. Moisil (http://c3.cniv.ro/?q=2018/stelian, https://stelianniculescu.wordpress.com/ ) – Copilăria informaticii românești așa cum cum am trait-o. Amintiri, descrieri și exemple
    • conf. univ. dr. Marin Vlada, Universitatea din Bucureşti, coordonator al proiectelor de e-Learning CNIV & ICVL, Centrul de Cercetări în
    • Informatică, Facultatea de Matematică şi Informatică (www.c3.cniv.ro, www.c3.icvl.eu), membru titular CRIFST (Comitetul Român de Istoria și Filosofia Științei și Tehnicii), Academia Română (http://prof.unibuc.ro/vlada/) – Algoritmică & Programare. Rezolvarea problemelor: de la enunțuri și idei, la concepte și soluții

26. Vineri, 12 aprilie 2019, ora 10.00, la Oratoriul Salezian „Don Bosco” din Bacău

Deoarece Asociația EduSoft încurajează tinerii să îmbrățișeze cariere în toate domeniile STEM (știință, tehnologie, inginerie și matematică), la „Programare cu răbdare” avem și invitați specialiști în fizică, inginerie, matematică etc.

Astfel, domnul Conf. univ. dr. Silviu Gurlui de la Facultatea de Fizică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, băcăuan de origine, absolvent al Colegiului Național „Gheorghe Vrănceanu”, va face o prezentare despre laseri și fenomene optice, sub titlul incitant „Lumina – arma secretă”.

VA URMA…

ÎNTÂLNIRI TRECUTE

19. Duminică, 10 martie 2019, ora 11.00, CN „Gheorghe Vrănceanu” din Bacău

  • grupele A, B și C (cine vrea) – dr. Tiberiu Socaciu (Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava) – Realizarea unui clasificator folosind perceptronul. Aplicații în C pentru protecția prin parolă
  • grupele A, B și C (cine vrea) – dr. Bogdan Pătruț (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași) – Aplicații în Visual Basic

18. Duminică, 3 martie 2019, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” din Bacău, ora 10.00

Octavian Custură

  • grupa A: pregătire pentru CONCURSUL DE PROGRAMARE, cu Octavian Custură și Ștefan Butacu — detalii aici
  • grupa B: Alexandra Mara Smău și Alexandru Spiridon – dezvoltarea de jocuri în Visual Basic
  • grupa C: recapitulare înainte de Olimpiada Județeană de Informatică (coordonare Paul-Ștefan Colța (CN „Roman Vodă”, Roman, grupa C))

17. Duminică, 24 februarie 2019, ora 10.00, la „C. N. Gh. Vrănceanu”

  • grupa A, începând cu ora 10: se va lucra pe echipe pentru pregătirea concursului de informatică, cu:
    1. Alexandra Elena Pribagu (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
    2. Maria Iulia Tanțoș (Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău)
    3. Mihai Nejneriu (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  • grupa B, începând cu ora 10: Bogdan Pătruț (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza din Iași”) – dezvoltarea de jocuri în Visual Basic 5/6
  • grupa C, începând cu ora 10: Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu) & colab. – diverse probleme cu tehnici de programare (greedy, divide et impera, programare dinamică etc.),

16. Sâmbătă, 23 februarie 2019, ora 14.00, la „C. N. Gh. Vrănceanu” –

Invitatul special este Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu Center)

Andreea Gulie

GRUPA A:

  • 14.00-14.45 – prezentare Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu)
  • 14.45-15.00 – pauza
  • 15.00 – 15.50 – se va lucra pe echipe pentru pregătirea concursului de informatică, cu:
  1. Alexandra Elena Pribagu (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  2. Maria Iulia Tanțoș (Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău)
  • 15.50-16.00 – pauza
  • 16.00-16.30 – continuare

GRUPA B:

  • 14.00-14.45 – Bogdan Pătruț & Alexandra Mara Smău – dezvoltarea de aplicații în Visual Basic 5/6
  • 14.45-15.00 – pauza
  • 15.00 – 15.50 –  Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu) și Bogdan Pătruț (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza din Iași”) – diverse probleme de algoritmică (greedy, programare dinamică, divide et impera etc.)
  • 15.50 – 16.00 – pauza
  • 16.00 – 16.30 – continuare

GRUPA C: 14.00 – 16.30 (cu pauze la 14.45-15.00 si 15.50-16.00) Mihai Nejneriu (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău) și Paul Colța (Roman) – diverse probleme cu parcurgeri în grafuri (DFS, BFS etc.)

15. Sâmbătă, 16 februarie 2019,  ORA 10.00 -> în sălile de clasă a VI-a, a VII-a și a VIII-a

  • grupa A: Mihai Nejneriu (C. N. „Vasile Alecsandri” din Bacău, grupa C) – pregătire pentru concursul de informatică – detalii aici – ORA 10.00
  • grupa B: Cosmin Anghel (Software Developer la Mondly, masterand la Facultatea de Automatică și Calculatoare, UPB) – dezvoltarea unei aplicații în Python;  ORA 10.00
  • grupa C: Ioana Moraru (de două ori Software Intern Engineer la Google, studentă la Facultatea de Automatică și Calculatoare, UPB – probleme de interviuri la Google, rezolvări în Java) – citește aici despre experiența sa. ORA 10.00

14. Sâmbătă, 9 februarie 2019, ora 9 CNGV

  • grupa A: Alexandra-Mara Smău (grupa B) – introducere în programarea vizuală cu Visual Basic
  • grupa B: Vlad Dascălu (fost programator la Google Zurich) – dezvoltarea de jocuri pe calculator din lista de proiecte
  • grupa C: Marius Nicoli (profesor Colegiul Național „Frații Buzești”, Craiova) – algoritmi de căutare / potrivire de șiruri (clicki aici, aici, aici și aici pentru a citi interviuri cu domnul profesor Marius Nicoli)

Marius Nicoli, profesor la Colegiul Național „Frații Buzești”, Craiova

13. Sâmbătă, 2 februarie 2019, ora 9, CNGV

  • Grupa A – concurs/test de informatică din materia de la școală, cu dr. Bogdan Pătruț, Asociația EduSoft Bacău & FII Iași; testul este individual
  • Grupa C/B – probleme de olimpiadă, cu profesor Szabo Zoltan (profesor la Liceul Tehnologic „Petru Maior” din Reghin), reprezentantul lotului României la Olimpiada Internațională de Informatică, Japonia, 2018 (puteți vedea aici un reportaj despre domnul profesor și puteți citi aici și aici despre domnul profesor)
  • Grupa B/C – algoritmi genetici cu aplicații în optimizarea consumului energetic dintr-o locuință, cu Silvia Stegaru, UPB București && Codette – vizualizați aici o prezentare a Silviei Stegaru

Silvia Stegaru (Bitdefender, Codette., Universitatea „Politehnica” București)

12. Sâmbătă, 26 ianuarie 2019  (CNGV)

ora 9 – grupa B, ora 11 – grupele A și C

  • Grupa A: Mihai Nejneriu (grupa C) și Paul-Ștefan Colța (grupa C) – Funcții și fișiere text (pregătire pentru concursul de informatică)
  • Grupa B: Marian Popovici (grupa B) – aplicații de grafică proprii (jocul „X și 0”, animație „Sistemul Solar”, jocul „Pătratele glisante”), un exemplu de animație a unei planete, care se rotește în jurul Soarelui
  • Grupa C: Fișiere binare vs fișiere text, cu dl. dr. Tiberiu Socaciu

11. Joi, 24 ianuarie 2019, la ora 11:00 (CNGV)

Atenție, următoarea întâlnire este joi, 24 ianuarie, când vom lucra pe grupe (cei noi pot veni și îi repartizăm atunci).

  • Grupa A – probleme cu instrucțiuni repetitive și serii de numere, cu conf. dr. Tiberiu Socaciu, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava;
  • Grupa B – trasarea graficului unei funcții, cu lect. dr. Bogdan Pătruț, Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    • aici puteți vedea câteva prezentări de jocuri făcute de studenții mei;
    • aici puteți accesa lista de proiecte de tip jocuri ce le veți implementa.
  • Grupa C – probleme pentru olimpiadele de informatică, cu prof. Adrian Panaete (Colegiul Național „A. T. Laurian”, Botoșani), membru în comisiile concursurilor internaționale și naționale de informatică (puteți citi aici și aici despre domnul profesor)

Adrian Panaete (profesor, Colegiul Național „A. T. Laurian” din Botoșani)

10. Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, ora 9

Întâlnire cu Cristian Dascălu, vlogger, fost bursier Google și Facebook, la Oratoriul Salezian „Don Bosco” (din cadrul Fundației „Ioan Bosco” Bacău) (toate grupele A, B și C).

9. Sâmbătă, 12 ianuarie 2019

  • Grupele A+B1 – algoritmi pentru board-games, cu Lucian Alexandru
  • Grupele D+E  – module PHP/MySQL pentru Drupal, cu Camelia Ciocan
  • Grupa B2 – despre inteligența artificială și învățarea automată, cu Oriana Oniciuc
  • Grupa C – tabele de dispersie (hashing), cu Vlad Dascălu

Pe 12 ianuarie 2019 s-a luat hotărârea ca elevii să fie regrupați în 3 grupe, A, B, C, în funcție de nivelul lor de cunoștințe privind structurile de control și structurile de date.

8. Sâmbătă, 7 ianuarie 2019, ora 9

Concurs de informatică de tip micro-hackaton, vezi aici detalii.

7. Joi, 5 ianuarie 2019, ora 16

vizita specială a domnului profesor dr. Ștefan Andrei, de la Lamar University, Beaumont, Texas, Statele Unite ale Americii

Profesorul univ. dr. Ștefan Andrei (Lamar University, Texas, SUA) și o parte din elevii de la cercul de informatică „Programare și răbdare”

Domnul Andrei a fost prezent la „Programare cu răbdare” pentru a le spune tinerilor cum să ajungă să studieze sau să profeseze în universitățile din SUA, despre diferențele dintre sistemul de învățământ american și cel românesc, despre matematica și informatica din SUA vs. cea din România.

Este un om cu umor, cu o carieră remarcabilă, dar în același timp plin de modestie, de onestitate și care știe să discute atât cu elevii, cât și cu cercetătorii științifici.

Original din Buhuși, Ștefan Andrei a făcut doctoratul la Universitatea din Hamburg, Germania, după care a primit burse în Singapore, Japonia și Germania.

6. Joi, 5 ianuarie 2019, ora 9

  • Elevii din clasele a XI-a și a XII-a (cei interesați) – Pregătire specială pentru bacalaureatul de informatică: partea I: capitolul vectori – Bogdan Pătruț
  • Ceilalți elevi pot participa la
    • o lecție practică despre baze de date făcută de Simona-Elena Vârlan  click aici.
    • SAU
    • o prezentare despre sistemele GIS (sistemele geografice informaționale), făcută de Nicoleta Mărgineanu

 

5. Sâmbătă, 15 decembrie 2018

  • Conferințe motivaționale
    • Diana Tudosă, Tremend București,  studentă la Universitatea din București (Facultatea de Matematică și Informatică)
    • Vasile Pojoga, programator web, colaborator la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (Facultatea de Informatică)
    • Mihail Arminia, student la Universitatea „Politehnica” București (Facultatea de Automatică și Calculatoare)
  • Învățarea pe grupe
    • Grupa A: exerciții cu instrucțiuni repetitive, cu Vasile Pojoga
    • Grupa B1 (cl. 9-10): definirea funcțiilor proprii, cu exemple de grafică pe calculator folosind C++, cu Diana Tudosă
    • Grupa B2: dezvoltarea unui proiect în Visual Studio .NET (Visual Basic) cu Nick Vercruyssenhttps://nickverc.home.blog/2018/12/14/eerste-blogbericht/
    • Grupa C: structuri de date dinamice (liste înlănțuite), cu Bogdan Pătruț
    • Grupa D: elemente de bază OOP și programarea aplicațiilor în sistemul de operare Android, cu Mihail Arminia
    • Grupa E: baze de date, SQL, Oracle, cu Simona-Elena Vârlan
    • fotografii asigurate de Elena-Sorina Mihai

4. Sâmbătă, 8 decembrie 2018, ora 9

  • Conferințe motivaționale
    • Irina Mădălina Bejan, Girls Who Code – Iași, studentă la FII, UAIC
    • Andrei Netedu, masterand la FII, UAIC
  • Învățare pe grupe
    • Grupa A: probleme cu instrucțiuni repetitive pe WellCode, cu Simona-Elena Vârlan, FII, UAIC
    • Grupele A și B1: grafică cu instrucțiuni repetitive, cu Bogdan Pătruț, FII, UAIC
    • Grupa C: probleme pentru pregătirea de Olimpiada Județeană de Informatică, cu Andrei Netedu
    • Toate grupele (cei interesați): proiectarea jocurilor video în Unity 3d, cu Irina-Mădălina Bejan (citește aici detalii)
    • Grupa B2 plus toți cei interesați: lucrul în echipă în companiile de software, cu Ioana Rădulescu, Tremend, București
    • fotografii asigurate de Răzvan Bibire

3. Duminică, 25 noiembrie 2018, ora 9

  • Conferință motivațională – Cristian Avătavului, IBM București, România
  • Introducere în proiectarea site-urilor web folosind Drupal, cu Cristian Avătavului

2. Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, ora 9

  • Conferințe motivaționale
    • Paul Diac, Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    • Tiberiu Socaciu, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava
    • Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu, Bacău, deputat USR în Parlamentul României, fost profesor de finanțe computaționale la Universitatea din Grenoble, Franța, fost olimpic la informatică
  • Învățare pe grupe
    • Grupa A – continuare cu platforma WellCode, cu Simona Elena-Vârlan, Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    • Grupa B1 – instrucțiuni repetitive cu exemplificări în grafica pe calculator, cu Mihail Arminia, Facultatea de Automatizări și Calculatoare, Universitatea „Politehnica” București
    • Grupa B2 – grafică în C++ și „Jocul pătratelor glisante”, cu Bogdan Pătruț, Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    • Grupa B3 – tipuri de date, cu Tiberiu Socaciu, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava
    • Grupa C – probleme de olimpiadă, jocul Nim, cu Paul Diac, Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
    • Grupa D – radix-sort, cu Lucian-Daniel Stanciu Viziteu (Bacău) și Tiberiu Socaciu (Suceava)

1. Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, ora 9 – Deschiderea oficială a cercului (în sala de sport a liceului)

  • Cuvânt de deschidere: prof. Doina Marinov, directorul Colegiului Național „Gheorghe Vrânceanu” din Bacău
  • Prezentarea scopului cercului și modul de organizare
  • Conferințe motivaționale
    • Petru Trîmbițaș și Bianca Costin (Weelcode, Cluj-Napoca)
    • Giorgiana Vlăsceanu (Codette, București)
    • Mihai Volmer (Codette, București)
  • Învățare pe grupe
    • Grupele A și B1 – începători: lecții de inițiere în programare, pe platforma WellCode.ro cu Bianca Ioana Costin
    • Grupa B2 – proiecte: dezvoltarea unui proiect, cu Giorgiana Vlăsceanu
    • Grupa B3 – proiecte: scrierea de „cod curat” (Clean Code), cu Bogdan Pătruț
    • Grupa C – olimpici: probleme de la Olimpiada Internațională de Informatică, cu Petru Trîmbițaș
    • Grupa D – tehnologii: introducere în Python, cu Mihai Volmer