Arhive autor: admin

Rezultate concurs The Code of Beauty – The Beauty of Code

Premiul I: Munteanu Bianca-Ștefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)

Premiul II: Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Mihaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Premiul III: Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși), Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea) (cu ajutorul Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea))

Premiul III: Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Hălean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Mențiuni:

  1. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău, județul Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacău)
  2. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  3. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
  4. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  5. Paraschiv Andreea (Colegiul National „Mircea cel Bătrân, Rm. Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătran”, Rm. Vâlcea)
  6. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  7. Rac Ioana (Colegiul Național „I.L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  8. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Bereșteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  9. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Senteș Aida *(Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  10. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  11. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  12. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) (echipa s-a calificat dupa proba de baraj)

Echipa Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Vrancea Arsene Diana (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) a intrat in proba de baraj, dar nu s-a calificat la proba finala.

The Code of Beauty – The Beauty of Code – Rezultate etapa online

Bună seara,

Mulțumim tuturor fetelor care s-au înscris în acest concurs, inclusiv celor care nu au reușit, din diverse motive, să trimită rezolvările la problema. Poate li s-a părut prea grea, poate nu au avut timp, poate nu au reușit să o rezolve, poate nu se așteptau la asemenea problemă. Aceste lucruri nu mai contează acum, dar fiecare din ele este așteptată la viitoarele activități de la cercul de informatică „Programare cu răbdare”.

Fetelor care au trimis rezolvări le mulțumim foarte mult. Pe asemenea vreme călduroasă, când majoritatea elevilor se gândesc la vacanță, iar elevii din clasa a XII-a la bacalaureat și concursul de admitere la facultate, ele și-au rupt din timpul lor, pentru a încerca să rezolve această problemă.

Cum scorul a fost strâns, am decis ca în etapa finală, care se va desfășura la Bacău, pe 25 iunie 2019, să participe 16 echipe. (Deoarece ambele echipe din Adjud sunt la egalitate, ele vor da o proba suplimentara, de baraj, pe care o vor primi prin e-mail, pentru a o rezolva pana cel tarziu 17.06.2019, ora 10.00.)

Acestea sunt cele care sunt colorate cu albastru (și bold) în lista de mai jos, care cuprinde și punctajele obținute. La punctaje egale, ordinea este alfabetica. Detalii despre organizarea etapei finale de la Bacau vor fi postate in curand si veti primi si e-mail. Fetele din Bucuresti sunt rugate sa ia legatura cu doamna profesoara Gabriela Boca, de la CN Tudor Vianu, pentru venirea la Bacau.

  1. (195) Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău, județul Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacău)
  2. (190) Munteanu Bianca-Ștefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. (190) Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  4. (185) Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău
  5. (180) Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  6. (180) Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Hălean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  7. (180) Paraschiv Andreea (Colegiul National „Mircea cel Bătrân, Rm. Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătran”, Rm. Vâlcea)
  8. (180) Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Mihaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  9. (180) Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  10. (180) Rac Ioana (Colegiul Național „I.L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  11. (175) Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Bereșteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  12. (175) Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Senteș Aida *(Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  13. (175) Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea)
  14. (175) Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  15. (170) Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  16. (165) Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta (Colegiul Național ,,Emil Botta”, Adjud) (echipa s-a calificat dupa proba de baraj)
  17. (165) Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Vrancea Arsene Diana (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) (echipa a intra in proba de baraj, dar nu mai poate participa la proba finala)
  18. (130) Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea”, Buhuși) (Roxana va participa in proba finala, inlocuind o eleva din Ramnicu Valcea).
  19. (95) Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Bucuresti) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântu Sava”, București)
  20. (75) Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  21. (45) Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  22. (40) Tudor Ștefania-Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina-Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” Ploiești)
  23. (30) Bădescu Alexandra (L. T. A. S. „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (L. T. A. S „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  24. (30) Filimon Ioana Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gavrilescu Anamaria Angela (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  25. (30) Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  26. (30) Șerban Alexandra (Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  27. (20) Păun Mirela (Colegiul Național ,,Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  28. (15) Mitroi Elena-Andreea (C.N.I „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea) și Rotaru Mira (C.N.I. „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea)

The Beauty of Code – Echipe care au trimis rezolvări

Următoarele echipe au trimis rezolvări pentru prima etapă a concursului de informatică pentru fete “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

  1. Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântul Sava”, București)
  2. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Beresteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Arsene Diana (Colegiul Național “Emil Botta”, Adjud)
  4. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  5. Bădescu Alexandra (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  6. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  7. Munteanu Bianca-Stefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  8. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  9. Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși)
  10. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești)
  11. Păun Mirela (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  12. Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  13. Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Miahaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  14. Mitroi Elena-Andreea (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Rotaru Mira (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  15. Tudor Ștefania – Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina – Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești)
  16. Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București), Halean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  17. Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  18. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău)
  19. Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  20. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacau)
  21. Șerban Alexandra (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  22. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”) și Senteș Aida (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  23. Rac Ioana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  24. Paraschiv Andreea (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  25. Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  26. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  27. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)

Rezultatele se vor afișa mâine, 15.06.2019, la ora 23.00.

Să vedem care sunt echipele care se vor califica pentru etapa a doua, în care vor lucra în Scratch.

Echipe înscrise în concursul “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

NU UITA! Te mai poți înscrie doar până pe 10 iunie 2019, ora 23.00, aici: https://programarecurabdare.ro/concursul-pentru-fete/

Echipe înscrise până acum în concursul de informatică pentru fete “The Code of Beauty – The Beauty of Code”

  1. Dumitrescu Andreea (Colegiul Național „Mihai Viteazul”, București) și Dervis Diana (Colegiul Național „Sfântul Sava”, București)
  2. Hîncu Alice (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Beresteanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  3. Bourceanu Maria (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galati) și Niculcea Elena (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  4. Stoica Oana-Larisa (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Carp Cristina-Emanuela (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  5. Filimon Ioana Andreea (Colegiul National „Vasile Alecsandri”, Galati) și Gavrilescu Anamaria Angela (Colegiul National “Vasile Alecsandri” Galati)
  6. Zara Mara (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Arsene Diana (Colegiul Național “Emil Botta”, Adjud)
  7. Doltu Teodora Eliza (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onesti) și Pîrjol Mara Olivia (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onesti)
  8. Trandafir Denisa-Adriana (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Onea Ioana-Cătălina (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  9. Bădescu Alexandra (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești) și Sandu Corina (Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu”, Ploiești)
  10. Adetu Amalia Ioana (Colegiul Național „Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila) și Munteanu Irina Mihaela (Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” Brăila)
  11. Buzatu Ana Alexandra (Colegiul Național ”Grigore Moisil”, Onești) și Michea Adriana Georgiana (Colegiul Național ”Grigore Moisil”, Onești)
  12. Botezatu Bianca Ioana (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onești) și Rusu Tatiana (Colegiul Național „Dimitrie Cantemir”, Onești)
  13. Pribagu Alexandra-Elena (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău) și Smău Alexandra-Mara (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  14. Neagu Diana (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Petrea Ana-Maria (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  15. Munteanu Bianca-Stefania (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Murariu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  16. Buraga Andreea-Elena (Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud) și Prisecaru Alexia-Nicoleta Colegiul Național „Emil Botta”, Adjud)
  17. Barbu Maria Teodora (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Alexandru Andrada Theodora (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  18. Zachman-Țîșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși) și Sava Cosmina-Narcisa (Liceul Teoretic „Ion Borcea” Buhuși)
  19. Ursoiu Ioana (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești) și Tănase Andreea (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale” Ploiești)
  20. Păun Mirela (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați) și Damian Oana-Ștefania (Colegiul Național „Alexandru Ioan Cuza”, Galați)
  21. Ivu Carina (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Nanu Alexandra (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)
  22. Popescu Diana Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Mosteanu Alina Miahaela (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  23. Mitroi Elena-Andreea (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Rotaru Mira (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  24. Tudor Ștefania – Miruna (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești) și Andronache Mădălina – Georgiana (Colegiul Național „I. L. Caragiale”, Ploiești)
  25. Romanescu Adia (Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil”, Iași) și Mihaela Hudisteanu (Colegiul Național „Emil Racoviță”, Iași)
  26. Mocanu Maria Alexandra (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București), Halean Eusebia (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  27. Stan Andra Beatrice Corina (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman) și Bolog Andreea Ioana (Colegiul Național „Roman Vodă”, Roman)
  28. Tanțoș Maria Iuliana (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău) și Băluță Alexia (Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău)
  29. Ionescu Petra Alexandra (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești) și Dumitru Anastasia (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, Ploiești)
  30. Pană Alexandra (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște) și Cojocaru Anne-Marie-Zoe (Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu”, Târgoviște)
  31. Neguriță Diana-Gabriela (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Pătrăşcan Alina-Monica (Colegiul „Mihai Eminescu”, Bacau)
  32. Șerban Alexandra (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați) și Gheorghiță Andreea (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Galați)
  33. Postolache Anaid Maria (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Costache Alexandra (Colegiul Național „Ion Luca Caragiale”, București)
  34. Mocanu Ioana (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”) și Senteș Aida (Colegiul Național „Vasile Alecsandri”, Bacău)
  35. Rac Ioana (Colegiul Național „I. L. Caragiale” București) și Marinescu Ștefania Ioana (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  36. Paraschiv Andreea (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Dincă Diana (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  37. Șerbănică Andreea-Maria (Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea) și Rădulescu Alexandra (Colegiul Naâional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea)
  38. Bușe Ioana Florena (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Untaru Letiția Cristiana (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea)
  39. Erdei Sonia (Colegiul Național „Ioan Slavici”, Satu-Mare) și Iancu Dariana (Colegiul Național „Ioan Slavici”, Satu-Mare)
  40. Nicula Maria (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea) și Nicula Andreea (Școala „Take Ionescu”, Râmnicu Vâlcea)
  41. Boca Elena Iustina (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București) și Drăguț Maria Clara (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, București)
  42. Cancel Nicole (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău) și Dragomirescu Emilia (Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, Bacău)

Vrei să înveți mai mult? De pildă, programare în Java sau Inteligență artificială? Vino la Școala de Vară „Programare cu răbdare”. Click mai jos!

Școala de vară

Vrei să participi la activitățile gratuite din timpul anului școlar? Vezi videoclipurile de pe Youtube și mergi în secțiunea ÎNSCRIERE de pe acest site.

https://www.youtube.com/channel/UCFdyDe8BBM8KuVUmpedJQ1Q/videos

Școala de vară Java și IA

În perioada 21 iunie – 7 iulie 2019, Asociația EduSoft organizează o școală de vară cu acces deschis tuturor, cu următoarele cursuri:

  1. Java de la 0 la expert (10 zile x 4h / zi) – 15 locuri
  2. Inteligență artificială aplicată (10 zile x 3h / zi) – 15 locuri

Cursanții vor beneficia de instruire de calitate, cu experți în programare și în tehnici de inteligență artificială, instruire individualizată, examen de finalizare a studiilor și diplomă.

Orar

A. curs de Java (40 ore)

  • Vineri, 21 iunie 2019, 15.00-20.00 (5h) (predare)
  • Sâmbătă, 22 iunie 2019, 10.00-13.00 și 14.00-17.00 (6 h) (predare)
  • Duminică, 23 iunie 2019, 9.00-14.00 (5h) (predare)
  • Marți, 25 iunie 2019, 9.00-12.00 (3h) (exersare)
  • Miercuri, 26 iunie 2019, 9.00-12.00 (3h) (exersare)
  • Vineri, 28 iunie 2019, 15.00-20.00 (5h) (predare)
  • Sâmbătă, 29 iunie 2019, 10.00-13.00 și 14.00-17.00 (6 h) (predare)
  • Duminică, 30 iunie 2019, 9.00-14.00 (5h) (predare)
  • Marți. 2 iulie 2019, 14-16 (2h) (examinare)

B. curs de Inteligență Artificială Aplicată (30 ore)

  • Luni, 24 iunie 2019, 9-14 (5h) (predare)
  • Marți, 25 iunie 2019, 14-18 (4h) (predare)
  • Miercuri, 26 iunie 2019, 14-18 (4h) (predare)
  • Joi, 27 iunie 2019, 9-14 (5h) (predare)
  • Vineri, 29 iunie, 9-14 (4 h) (exersare)
  • Luni, 1 iulie 2019, 9-15 (6h) (predare)
  • Marți, 2 iulie 2019, 9-11 (2h) (examinare)

Locul desfășurării cursurilor: str. Mihai Eminescu, nr. 1, bloc A1, Bacău

Prețuri:

Tip cursant Nr. de locuri disponibile Java de la zero la expert Inteligență artificială
Elev participant activ cerc „Programare cu răbdare” 8 500 lei 500 lei
Elevi, studenți (neparticipanți activi la „Programare cu răbdare”) 5 750 lei 750 lei
Salariați / persoane fizice autorizate etc. 2 1200 lei 1200 lei

Numărul de locuri se ocupă în ordinea sosirii cererilor de înscriere și efectuării plății.

Persoanele cărora li se adresează cursurile / cerințe preliminare

Persoane care au cunoștințe generale elementare de programare, dar nu cunosc limbajul Java sau tehnici ale inteligenței artificiale.

Persoanele care doresc să se înscrie la acest curs trebuie să aibă cunoștințe de bază despre variabile, tipuri de date, operatori, structuri de control al execuției programului, funcții și să știe să utilizeze corect aceste elemente. Nivelul de cunoștințe trebuie să vă permită să scrieți programe de nivel simplu într-un limbaj oarecare.

Cursurile sunt predate în limba română de instructori cu experiență didactică.

Examenele de absolvire ale cursurilor constau în

  • test grilă
  • realizarea unui program / a unei aplicații

Înscrierea online nu include plata online a cursului și nu obligă în niciun fel pe cel care o efectuează.

Înscrierea efectiva și rezervarea locului se face în momentul semnării contractului și achitării cursului.

Pentru cursul de Java, coordonat de lect. dr. Cristian Frăsinaru (Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași) se va urmări cursul de Advanced Programming, de la adresa https://profs.info.uaic.ro/~acf/java/

Pentru cursul de Inteligență artificială aplicată se vor folosi mai multe materiale, printre care și cele din cursul dlui prof. dr. Dan Cristea (Facultatea de Informatică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași): https://profs.info.uaic.ro/~dcristea/teaching.html

Componența echipelor de profesori va fi cunoscută la data începerii cursului.

Înscriere: 

Euro TV despre activitățile cercului de informatică

Euro TV a realizat un mic material despre activitățile cercului nostru de programare, cu ocazia sosirii invitatului nostru special, domnul conf. univ. dr. Silviu Gurlui. Domnul Gurlui, profesor la Facultatea de Fizică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a avut o prezentare interesantă despre lumină, lasere și aplicații informatice care folosesc lasere.

Puteți dona pentru cercul nostru de informatică și la adresa:

O întâlnire extraordinară sâmbătă, 6.04, la Colegiul „Ferdinand I”

Sâmbătă, 6 aprilie 2019, ora 10, Colegiul Național „Ferdinand I” din Bacău

  • toate grupele vor participa la o întâlnire excepțională cu domnii:
    • prof. univ. dr. Stelian Niculescu, fost profesor la Universitatea Politehnica din București, pionier al informaticii din România, fiind din prima promoție a secției “Mașini de calcul” înființata de profesorul Gr. C. Moisil, în anul 1960,  discipol al academicianului Grigore C. Moisil (http://c3.cniv.ro/?q=2018/stelian, https://stelianniculescu.wordpress.com/ ) – Copilăria informaticii românești așa cum cum am trait-o. Amintiri, descrieri și exemple
    • conf. univ. dr. Marin Vlada, Universitatea din Bucureşti, coordonator al proiectelor de e-Learning CNIV & ICVL, Centrul de Cercetări în Informatică, Facultatea de Matematică şi Informatică (www.c3.cniv.ro, www.c3.icvl.eu), membru titular CRIFST (Comitetul Român de Istoria și Filosofia Științei și Tehnicii), Academia Română (http://prof.unibuc.ro/vlada/) – Algoritmică & Programare. Rezolvarea problemelor: de la enunțuri și idei, la concepte și soluții

 

Continuă să citești

Concurs pe echipe grupa A, 30.03.2019, ora 14.00, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”

ACTUALIZARE: Toți participanții vor primi premiile în contul IBAN, după ce îl anunță prin e-mail la Alexandra Nanu.

Concursul se va organiza pe echipe. Va fi organizat pe 30 martie 2019.

Ora 10:00 – Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău (Amfiteatrul „Solomon Marcus”) – Prezentarea doamnei Ica Băluță (Banca Raiffeisen Bacău, agenția „Vasile Alecsandri”) despre cum puteți intra în posesia premiilor. Vă puteți face cont IBAN și card și după concurs.

Ora 10:15 – Colegiul Național „Ferdinand I”, Bacău (Amfiteatrul „Solomon Marcus”) – Prezentarea domnului profesor univ. dr. Adrian Atanasiu (Facultatea de Matematică și Informatică, Universitatea din București) – „Raționament și logică în rezolvarea problemelor”. Domnul profesor va prezenta probleme de logică, de genul problemei de logică ce va fi dată la concurs. Prezentarea se termină la ora 12.45 și va fi interactivă. Este prevăzută și o pauză de 15 minute. Veniți cu un pix și cu câteva foi de hârtie. Cei care vin la concurs, să-și aducă și laptopurile.

Ora 13:15 – Masa de prânz la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” pentru cei care participă la concurs.

Ora 14.00 – Începerea concursului propriu-zis. Va dura până la ora 17.00, iar la ora 17.30 se vor anunța premiile.

La concurs pot participa echipe de 2-4 persoane din grupa A. Participanții la concurs trebuie să-și facă un cont la banca Raiffeisen la orice agenție din Bacău (inainte sau dupa concurs).

Atenție! Participarea la prezentarea domnului profesor Adrian Atanasiu vă aduce 7 puncte. Dacă aduceți n persoane noi în cercul de informatică, primiți încă 5xn puncte (iar ei primesc 7 puncte pentru prima prezență). Pentru participarea la concurs, primiți încă 3 puncte. Toate aceste puncte vă ajută să vă mențineți locul fruntaș în clasamentul pentru tabăra gratuită de la vară, precum și o excursie gratuită la Sky Gyimes.

Premiile acordate

Premiile vor fi acordate de Raiffeisen Bank și Asociația EduSoft pe echipe. Compania ISSCO din Bacău ne susține în organizarea concursului. De asemenea, DAMOVE Catering / Restaurantul Macu’ Roșu din Bacău va oferi o masă participanților la concurs.

        

  • 1 Premiul I: 250 lei + excursie gratuită
  • 1 Premiul II: 220 lei + excursie gratuită
  • 2 Premiul III: 180 lei + excursie gratuită
  • 5 Mențiune: 150 lei + excursie gratuită
  • Toți concurenții vor beneficia de excursie gratuită la Sky Gyimes

Subiectele

  • 1 subiect la nivelul materiei parcurse la școală, la clasa a IX-a: (5p)
  • 1 subiect la nivelul materiei parcurse la școală, la clasa a X-a: (5p)
  • 1 subiect de grafică, la nivelul a ceea ce s-a predat la cercul de informatică: (5p)
  • 1 subiect de logică, la nivelul problemelor ce vor fi prezentate de domnul profesor Adrian Atanasiu, la ora 10 la Colegiul Național „Ferdinand I”. (5p)

Echipe înscrise în concurs

S-au înscris în concurs următoarele echipe. Participanții sunt rugați să vină cu laptopuri (preferabil măcar două laptopuri), pixuri și foi albe. Puteți avea și materiale de informare, veți avea acces și la Internet, pentru a vă documenta. Menționăm că nu se mai acceptă modificări în ceea ce privește componența echipelor de concurs.

Echipa 1: it ain’t much, but it’s honest work

1. Dragomirescu Emilia, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
2. Gavril Andrei, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
3. Pătruț Ștefan, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
4. Mihai Adelin Lungu C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău

Echipa 2: The + Girls
1. Bereșteanu Alexandra, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
2. Stan Raluca, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
3. Croitoru Toma, C. N. “Dimitrie Ghicka” Comanesti
4. Colceru Cosmin, C. N. “Dimitrie Ghicka” Comanesti

Echipa 3: NoIdea
1. Cristea-Eduard Petru, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
2. Rotaru Radu-Andrei, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
3. Moisă Victor-Gabriel, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
4. Mazilu Mircea, C. N. “Dimitrie Ghicka” Comanesti

Echipa 4: Eminescu
1. Borșan Andrei, Colegiul “Mihai Eminescu” Bacău
2. Patrascan Alina, Colegiul “Mihai Eminescu” Bacau
3. Sidoreac Ioana, Colegiul “Mihai Eminescu” Bacau

Echipa 5: cout<<“WE ARE CODE”;
1. Cancel Nicole, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
2. Nanu Alexandra, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
3. Strătilă Răzvan, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
4. Vlad Teodora, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău

Echipa 6: InfoArt
1. Radu Mihaela, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
2. Păscăluță Ilie, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău
3. Botoi Petru-Vlad, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacău

Echipa 7: noname
1. Babiuc Daria, C. N. Catolic “Sf Iosif” Bacau
2. Coman Marian-Constantin, C. T. “Dimitrie Ghika” Comănești

Echipa 8: CodeKnights
1. Aradei Robert, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacau
2. Resmeriță Teodora, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacau
3. Machidon Alexandru, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacau

Echipa 9: P=NP
1. Olteanu Mihai-Florin, C.N. “Gheorghe Vranceanu” Bacau
2. Ivu Carina-Andreea, C. N. “Gheorghe Vranceanu” Bacau
3. Bantu Anisia, C. N. “Dimitrie Ghicka” Comanesti
4. Grajdan Mihaela, C. N. “Dimitrie Ghicka” Comanesti

Juriul este format din

  1. Președinte: prof. univ. dr. Adrian Atanasiu (Universitatea din București)
  2. Vice-președinte: lect. univ. dr. Bogdan Pătruț (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași)
  3. Vice-președinte: ec. Gabriel Ivu (Raiffeisen Bank Bacău)

Membri:

  1. Alice Hîncu (cl. a XI-a, C. N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău)
  2. Bianca Munteanu (cl. a XI-a, C. N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău)
  3. Mihai Nejneriu (cl. a XI-a, C. N. „Vasile Alecsandri” Bacău)
  4. Ștefan Butacu (cl. a XI-a, C. N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău)

 

Cumpără bilet la petrecere!

Poți plăti taxa pentru intrare la Petrecerea din data de 22 martie 2019, ora 19.00 (la Benefica, str. Mihai Eminescu, nr. 1) la Alexandra Mara Smău (CNVA) sau la Alexandra Bereșteanu (CNGV) pe care le găsești sâmbătă, 16 martie 2019, ora 10.00, la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, la cerc.

De asemenea, poți cumpăra online de aici:

 


Bilete



1+1 = 7

Salut! Suntem de la „Programare cu răbdare” (https://programarecurabdare.ro) – cercul de informatică al tuturor copiilor.

Pentru că mulți dintre voi sunt mai buni la informatică, unii dintre voi chiar participând la diferite concursuri școlare, inclusiv la olimpiadă, dar alții dintre voi aveți probleme în a înțelege ce vă explică profesoara sau profesorul la școală, ne-am gândit că ar fi bine să vă ajutați între voi.

Astfel, am gândit acest proiect în care te poți înscrie ca FACILITATOR sau BENEFICIAR al procesului de învățare 1 la 1, care întotdeauna dă roade.

Continuă să citești

Descarcă prima aplicație PCR (demo)

Descarcă prima aplicație PCR (demo) pentru a fi la curent cu evenimentele viitoare.

https://www.edusoft.ro/fisiere/pcr/ProgramareCuRabdare.apk

 

Politica de confidențialitate pentru aplicația Android „Programare cu răbdare”

Date de contact

Dezvoltator: Asociația EduSoft, CUI 35276590, str. Mihai Eminescu, nr. 1, bloc A1, ap. 13, Bacău, 600258

Permisiuni Android

Aplicația necesită următoarele permisiuni necesare pentru a funcționa:

Trimitere mesaje text (SMS)/ Editare mesaje (SMS)

–          permite aplicației să trimită mesaje SMS către un număr de telefon

–          permite aplicației să stocheze SMS-urile expediate în folderul de ieșire (dacă utilizatorul a ales acea opțiune din setări)

Ziarul „Adevărul” a scris un articol despre „Programare cu răbdare”

„Profesori renumiţi şi studenţi eminenţi se reunesc în fiecare sâmbătă, la Bacău, pentru a discuta şi a învăţa informatică. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ FOTO Educaţie fără frontiere: Trixie, robotul perfecţionat cu ajutorul… „Nu poţi mereu să dai vina pe alţii, trebuie să faci şi tu ceva”, este concluzia la care a ajuns Bogdan Pătruţ, lector universitar la Facultatea de Informatică din Iaşi, după ce a constatat că elevii din zona Bacăului nu prea vorbesc despre informatică, când e vorba despre opţiunile lor în carieră sau despre preocupările lor.

Citește tot articolul aici: https://adevarul.ro/locale/bacau/foto-profesor-inspira-educatie-banii-lui-programare-rabdare-fenomen-educational-atrage-sute-elevi-1_5c7f8355445219c57ef05932/index.html

fdfdfdf

 

Despre „Super aventura programării” în presa locală

Ziarul Deșteptarea a publicat un nou articol despre cercul de informatică, de data aceasta despre activitățile pe care le facem cu cei mici:

Începând cu acest week-end, proiectul educațional „Programare cu răbdare” se adresează și copiilor de 9-14 ani, care sunt inițiați în tainele informaticii, folosind mediul de programare Scratch. Acesta este un limbaj de programare educațional gratuit care a fost dezvoltat de e Lifelong Kindergarten Group de la prestigioasa universitate americană Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Sindrofie

Vă invităm vineri, 22 martie 2019, ora 19.00, la sediul Benefica, din strada Mihai Eminescu, nr. 1, bloc A1, la o petrecere în familie, la care avem mai mulți invitați speciali, ce vor veni a doua zi (23.03) la cercul de informatică, conform orarului de aici: https://programarecurabdare.ro/orar/

Poti cumpara bilete online aici, folosind PayPal sau un card de credit (nu e obligatoriu să ai un cont Paypal, dar nu strică să îți faci unul):


Bilete



Octavian Custură continuă lecțiile despre vectori

La #programarecurabdare elevii învață unii de la alții. Așa că duminică, 3 martie 2019, de la ora 10, Octavian Custura (din grupa C) va prelua rolul de „profesor” pentru colegii săi din grupa A.

Sunteți pe mâini bune! Octavian și echipa “4SQUAD” a câștigat premiul I la concursul de programare pe care l-am organizat în ianuarie. (Colegii de echipă au fost Dimitrie-Toma FurduiNikoleta Eliana și Vladimir Berbece, elevi ai Colegiului Național “Gheorghe Vrănceanu”, Bacău).

Orar „Programare cu răbdare”, 23-24 februarie

16. Sâmbătă, 23 februarie 2019, ora 14.00, la „C. N. Gh. Vrănceanu”

Invitatul special este Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu Center)

Andreea Gulie

GRUPA A:

14.00-14.45 – prezentare Andreea Gulie (Universitatea din București / VictoriaEdu)

14.45-15.00 – pauza

15.00 – 15.50 – se va lucra pe echipe pentru pregătirea concursului de informatică, cu:

  1. Alexandra Elena Pribagu (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău)
  2. Maria Iulia Tanțoș (Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău)

Continuă să citești

Programul zilei de sambata 16 februarie 2019

Atenție! Următoarea întâlnire a cercului de informatică este programată în ziua de sâmbătă, 16 februarie 2019, în clădirea claselor de gimnaziu a Colegiului Național „Gheorghe Vrănceanu” (în liceu se desfășoară faza județeană a Olimpiadei de Limba Latină).

Elevii sunt așteptați la ora 10. Elevii vor veni cu laptopurile proprii, pentru a lucra, respectiv cu telefoanele proprii, pentru a avea conexiune la Internet.

Dacă nu știi în ce grupă ești sau te potrivești mai bine, citește aici.

Așadar, mâine, vom desfășura activitățile în sălile de clasă a VI-a, a VII-a și a VIII-a – notate cu litera D in hartă, intrarea fiind marcată cu o săgeată roșie.

Continuă să citești

Profesorul care face educaţie „pe prietenie”

Cu acest titlu, Ziarul Evenimentul (care prezintă știri din regiunea Moldovei) ne-a făcut o surpriză plăcută, prezentând frumos desfășurarea cercului nostru de informatică. Da, lectorii vin de plăcere, ca niște prieteni, dornici să inspire, să motiveze și să pregătească acești copii și tineri minunați din Bacău și împrejurimi.

Citește articolul aici:

https://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/profesorul-care-face-educatie-a-pe-prieteniea–217449338.html

 

Un nou articol despre vizita lui Cristian Dascălu la „Programare cu răbdare, în Zvelt.ro

Cristian ne spune că îți dorește să lase un plus în urma lui. Crede că România nu oferă în acest moment la fel de multe oportunități precum alte țări europene, însă are un mediu de îmbunătățire potrivit freelancerilor și oamenilor pasionați.  (Anca Szilagyi, Zvelt.ro)

Ce a spus Cristian Dascălu la Programare cu răbdare?